Temat na pracę magisterską z ekonomii

Temat na pracę magisterską z ekonomii – George Soros i jego strategia inwestowania

Temat na pracę magisterską z ekonomii – George Soros i jego strategia inwestowania

Temat na pracę magisterską z ekonomii należy wybrać świadomie. Dobrze by temat ten nas fascynował. 

To, co w ekonomii i biznesie z pewnością mocno fascynuje to najlepsi inwestorzy. Z pewnością należy do nich George Soros.  Jest to osoba bardzo kontrowersyjna, Nie można mu jednakże odmawiać olbrzymiego tematu inwestycyjnego.  W poniższym tekście przytoczony zostanie zarys strategii inwestycyjnej Georga Sorosa.

Soros podobnie jak Warren Buffet (najlepszy inwestor świata) starannie zbiera informacje o przedmiocie swojej inwestycji. Soros w przeciwieństwie do Buffeta, lubi grać na rynku walutowym. Jego słynnym manewrem inwestycyjnym, było rozbicie banku Anglii.  To zagranie sprawiło, że Buffet na pewno przejdzie do historii ekonomii.  16 września 1992 roku Soros otworzył tzw. krótką pozycję wielkości $10 mld zł, na czym udało mu się w jeden dzień zarobić około $ 1.1 mld. Po tym zagraniu Sorosa angielski rząd zmuszony został do wycofania funta z mechanizmu ERM (Europian Exchange Rate Mechanism). Szacuje się, że przez Sorosa brytyjskie ministerstwo skarbu utraciło 3-4 mld funtów. Po tym inwestycyjnym zagraniu Sorosa zaczęto  nazywać “człowiekiem, który złamał Bank Anglii” lub “pogromcom brytyjskiego funta”. To zagranie było największym finansowym osiągnięciem Sorosa karierze.

Sorosa lubi również obstawiać spadki danego instrumentu finansowego. To odróżnia go od najlepszego inwestora giełdowego w historii świata – Warrena Buffeta. Strategię Sorosa najlepiej obrazują jego własne słowa: ” Zakładam, że rynki zawsze się mylą. Nawet jeśli to założenie jest czasem mylne, biorę go za roboczą hipotezę. Nie znaczy to jednak, że zawsze należy iść wbrew przeważającemu trendowi. Przeciwnie, błędy są korygowane tylko czasami. I tylko w tych momentach należy postępować wbrew trendowi”.

Osoby, które znają Sorosa, twierdzą, że to najlepszy makroekonomista, którego kiedykolwiek w życiu poznały. Najprawdopodobniej jest to prawda. Soros ma wiedzę makroekonomiczną, którą bije na głowę nie jednego profesora. Z drugiej strony Buffet potrafi tę makroekonomiczną wiedzę fantastycznie wykorzystać. Między innymi dlatego jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Niejeden spekulant marzy, aby uzyskać, choć część majątku i sławy, do której doszedł Soros. Szacuje się, że prywatny majątek tego inwestora to 8 mld $.

Temat na pracę magisterską z ekonomii – George Soros i jego geniusz finansowy.

George Soros i jego strategia inwestycyjna to z pewnością świetny temat na pracę magisterską z ekonomii. Powiedzmy sobie szczerze: to jest temat dla pasjonatów inwestowania, z bardzo dobrym warsztatem analitycznym. Napisanie pracy magisterskiej o inwestycjach Sorosa mogłoby być dobrym wstępem do pracy w branży bankowej lub finansowej.

Dodaj komentarz