Pisanie prac magisterskich z Ekonomii to dla wielu studentów twardy orzech do zgryzienia. Warto jednakże podołać temu wyzwaniu. W poniższym tekście przeanalizujemy perspektywy kariery, które są dostępne dla ekonomistów. Rynek pracy w Polsce obecnie bardzo się zmienił. Warto już podczas studiów go śledzić. Dzięki temu wiesz na jakich dziedzinach wiedzy, bardziej się skoncentrować, a na których mniej.
Obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami są sprzedawcy. Różnie się ich określa: handlowcy, doradcy klienta, doradcy finansowi… Określeń jest wiele, ale cel tej pracy jest jeden i ten sam: sprzedaż. Ogólnie na stanowisku handlowca potrzebna jest wiedza z zakresu ekonomii oraz sprzedaży. Naturalnie jest tu wymagana również odpowiednia prezencja osobista oraz odporność na stres. Zaletą tej pracy jest brak limitów, jeśli chodzi o zarobki. Wadą jest natomiast duży nacisk na wynik oraz częsta rotacja pracowników. Sprzedawca musi być odporny na napięcie związane z koniecznością realizowania planu sprzedażowego. Brak odpowiednich wyników może prowadzić do zwolnienia, z czym trzeba się tej profesji liczyć.
Następny zawód, w którym może pracować ekonomista to praca jako analityk w firmie audytowej. Zaletą tej pracy są wyśmienite zarobki. Obecnie rynek audytu zdominowany jest przez firmy z tzw. wielkiej czwórki. Należą do niej firmy: Deloitte, Ernst & Young, KPMG oraz PricewaterhouseCoopers. Do pracy w audycie bardzo trudno się dostać. Wymagana tam jest perfekcyjna znajomość języków oraz rozwinięte zdolności analityczne. Praca w audycie to wielkie marzenie nie jednego ekonomisty.
“Człowiek osiąga taką wielkość, jaką wyznacza mu skala jego myślenia”. Napoleon Hill
Kolejna opcja pracy dla ekonomistów to praca w księgowości. Ogólnie zarobki w księgowości ostatnimi czasy nie powalają. Pracy w księgowości będzie coraz mniej, ponieważ cyfryzacja oraz rozwój sztucznej inteligencji powodują zmniejszone zapotrzebowanie na usługi księgowe. Z drugiej strony praca w księgowości jest z reguły stabilniejsza, aniżeli ta przykładowo w sprzedaży.
Pisanie prac magisterskich z Ekonomii, a perspektywy zawodowe.
Pisanie prac magisterskich z Ekonomii z pewnością rozwija intelektualnie. Napisanie i obronienie pracy dyplomowej nie gwarantuje, jednakże sukcesu zawodowego. Należy wciąż rozwijać swoje kompetencje i śledzić trendy na rynku pracy. Trzeba też być zawsze gotowym na przekwalifikowanie się. To że, coś działa dzisiaj, nie znaczy, że będzie działało jutro. Współczesny ekonomista z pewnością ma odpowiednie podstawy do odniesienia sukcesu w wielu branżach.
Prace licencjackie i magisterskie z Ekonomii – wzory
Ukończenie studiów nie powinno kończyć procesu Twojej edukacji. Wręcz przeciwnie. Nawet najlepsze wykształcenie nie powinno eliminować u Ciebie codziennej chęci nauki i poszerzania swoich horyzontów. Jak słusznie mawiał Brian Tracy „nawyki będą miały większy wpływ na twoją finansową sytuację, niż twoje wykształcenie, pochodzenie, a nawet odziedziczony majątek”. Twoje sposoby działania, techniki uczenia się, motywacja i wizja Twojego rozwoju mogą mieć kluczowy wpływ na Twój los!