Pisanie prac magisterskich z ekonomii

Perspektywy pracy dla ekonomistów

Pisanie prac magisterskich z ekonomii to dla wielu studentów twardy orzech do zgryzienia. Warto jednakże podołać temu wyzwaniu. W poniższym tekście przeanalizujemy perspektywy kariery, które są dostępne dla ekonomistów.  Rynek pracy w Polsce obecnie bardzo się zmienił. Warto już podczas studiów śledzić rynek pracy. Dzięki temu wiemy na jakie dziedziny wiedzy, bardziej skoncentrować, a na których mniej.

Obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami są sprzedawcy. Różnie się ich określa: handlowcy, doradcy klienta, doradcy finansowi… Określeń jest wiele, ale cel tej pracy jest jeden i ten sam: sprzedaż. Rozmaitych doradców finansowych (zwanych też doradcami klienta). Ogólnie na tym stanowisku potrzebna jest wiedza z zakresu ekonomii oraz sprzedaży.  Naturalnie jest tu potrzebna również odpowiednia prezencja osobista oraz odporność na stres.  Zaletą tej pracy jest brak limitów, jeśli chodzi o zarobki. Wadą jest natomiast duży nacisk na pracę oraz częsta rotacja pracowników. Sprzedawca musi być odporny na napięcie związane z koniecznością planu sprzedażowego.

Następny zawód, w którym może pracować ekonomista to praca jako analityk w firmie audytowej. Zaletą tej pracy są wyśmienite zarobki. Obecnie rynek audytu zdominowany jest przez firmy z tzw. wielkiej czwórki. Należą do niej firmy: Deloitte, Ernst & Young, KPMG oraz PricewaterhouseCoopers. Do pracy w audycie bardzo trudno się dostać.  Wymagana tam jest perfekcyjna znajomość języków oraz rozwinięte zdolności analityczne. Praca w audycie to wielkie marzenie nie jednego ekonomisty.

Kolejna opcja pracy dla ekonomistów  to praca w księgowości. Ogólnie zarobki w księgowości ostatnimi czasy nie powalają. Pracy w księgowości będzie coraz mniej, ponieważ  cyfryzacja powoduje zmniejszone zapotrzebowanie na usługi księgowe.

Pisanie prac magisterskich z ekonomii, a perspektywy zawodowe.

Pisanie prac magisterskich z ekonomii z pewnością rozwija intelektualnie. Nie gwarantuje, jednakże sukcesu zawodowego. Należy wciąż rozwijać swoje kompetencje i śledzić trendy na rynku pracy. Trzeba też być zawsze gotowym na przekwalifikowanie się. To, co działa dzisiaj, nie znaczy, że będzie działało jutro. Współczesny ekonomista z pewnością ma odpowiednie podstawy do odniesienia sukcesu w wielu branżach.

Dodaj komentarz